Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem i od lat zajmujemy się problemami osób słabosłyszących. Wykonujemy audiometryczne i tympanometryczne badania słuchu u dzieci i dorosłych. Zajmujemy się doborem i dopasowaniem pomocy słuchowych światowych liderów na rynku protetyki słuchu.
Zanim będzie za późno
Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z niedostatecznym słyszeniem, zrób pierwszy krok w drodze do poprawy jakości swojego życia i wykonaj badanie słuchu. Badanie wykonane przez wykwalifikowanych protetyków pozwoli na dokładne ustalenie ubytku i ewentualny dobór aparatu słuchowego.
Zanim protetyk słuchu przystąpi do wykonania badania przeprowadzi z Państwem krótką, ale szczegółową rozmowę dotyczącą Państwa ewentualnych kłopotów ze słuchem, sytuacji w jakich czują Państwo dyskomfort słuchowy. Następnie protetyk wykona otoskopowanie przewodu słuchowego, które pozwoli ocenić stan fizyczny ucha – ilość woskowiny, kształt kanału słuchowego, ewentualne zmiany chorobowe.
OFERUJEMY:
Audiometria tonalna
Badanie progu słyszenia.
Podstawowym badaniem pozwalającym ocenić „stan” narządu słuchu jest audiometria tonalna.
W czasie tego badania do ucha pacjenta podawany jest sygnał o określonej częstotliwości (ton), a jego natężenie (głośność) jest regulowane przez protetyka słuchu. Zadaniem pacjenta jest zasygnalizowanie momentu, w którym usłyszy jakiś dźwięk. Test powtarzany jest dla różnych częstotliwości (wysokości dźwięku) dla obu uszu.
W zależności od tego, jaką drogą dźwięk dociera do ucha rozróżnia się progi słyszenia:
■ przewodnictwa powietrznego – wówczas dźwięk pochodzi ze słuchawek, bądź głośnika,
■ przewodnictwa kostnego – dźwięk jest doprowadzany bezpośrednio do ślimaka za pomocą wibratora kostnego umieszczonego na wyrostku sutkowatym, bądź na czole osoby badanej.
Po przeprowadzonym badaniu wyniki najczęściej prezentowane są w postaci audiogramu:
Na osi poziomej audiogramu umieszczone są częstotliwości (od 125 do 8000 Hz), natomiast oś pionowa to poziom dźwięku w decybelach (a dokładniej w dB HL). Jeśli krzywa zawiera się między -10 a 20 dB ubytek słuchu nie występuje. Im niżej położona jest krzywa, tym większy jest ubytek słuchu. Z punktu widzenia rozumienia mowy najważniejsze są częstotliwości średnie (okolice 1000 Hz) – gdy dla tych częstotliwości występuje ubytek zauważalne stają się problemy ze zrozumieniem mowy w hałasie, słów dochodzących zza pleców, czy kiedy jednocześnie mówi kilka osób.
Audiometria mowy
Określenie zrozumiałości mowy.
Badanie to pozwala na ustalenie ilości poprawnie zrozumianych słów podawanych na danym poziomie głośności. Na podstawie wyników można doprecyzować diagnozę ubytku słuchu (rozróżnić między niedosłuchem przewodzeniowym a odbiorczym) a także ocenić efektywność ośrodkowych procesów rozumienia mowy. Istnieją przypadki, gdy audiometria mowy jest jedynym sposobem na zdiagnozowanie niedosłuchu, gdyż audiometria tonalna nie wykazuje żadnych ubytków – ta nietypowa sytuacja występuje w przypdaku niedosłuchów o lokalizacji pozaślimakowej (w obrębie nerwu VIII). Na podstawie badania określane są następujące wskaźniki:
■ SRT – progowy poziom rozpoznawania mowy,
■ DL – procentowy ubytek rozróżniania mowy,
■ największe procentowe rozpoznawanie mowy.
Wyniki audiometrii mowy również mogą być przedstawione na wykresie:
Tympanometria
Audiometria impedancyjna
Tympanometria jest badaniem obiektywnym (wyniki nie zależą od odpowiedzi pacjenta) na podstawie którego oceniane jest funkcjonowanie ucha środkowego oraz trąbki słuchowej.
W tympanometrii sprawdzana jest ruchomość błony bębenkowej dla różnych ciśnień. Audiometrię impedancyjną można przeprowadzać nawet u dzieci, a to właśnie dzieci często chorują na zapalenie ucha środkowego. Gorączka (u dzieci nawet powyżej 40°C), gorszy słuch w chorym uchu, złe samopoczucie, niepokój dziecka, wymioty – objawy nie zawsze wskazują na problemy z uchem,
a małe dzieci nie potrafią wskazać miejsca pochodzenia bólu. Badanie tympanometrem jest w takim wypadku doskonałym sposobem na zweryfikowanie podejrzeń/diagnozy lekarza.
Na podstawie wyników możemy ocenić:
■ stan błony bębenkowej – czy nie jest przerwana, czy jest odpowiednio „giętka”
■ sprawność kosteczek słuchowych – czy pracują prawidłowo, czy nie są przerwane,
■ trąbkę Eustachiusza – czy jest drożna, czy nie jest zasłonięta np. przez migdał,
Poniżej przedstawione są trzy podstawowe typy wyników tympanometrii:
■ Typ A – wyraźne maksimum w okolicach 0 daPa (decypaskal), trąbka słuchowa działa prawidłowo.
■ Typ B – tympanogram płaski oznaczający zaburzoną ruchomość błony bębenkowej. Powodem może być: płyn w uchu środkowym, zapalenie ucha środkowego, perforacja błony bębenkowej.
■ Typ C – maksimum przesunięte w stronę ujemnych ciśnień – zatkana trąbka słuchowa, wsytępuje cząsto w czasie przeziębienia, problemów z zatokami lub alergii. Długo występujący typ C może wskazywać na perlaka ucha środkowego.
Nie czekaj, przyjdź już dzisiaj i zadbaj o swój słuch. Pamiętaj, że warto reagować już przy pierwszych oznakach osłabienia słuchu, gdyż ich zbagatelizowanie może prowadzić do nieuleczalnej głuchoty.