Najpopularniejszą metodą walki z niedosłuchem są obecnie aparaty słuchowe. Współczesne aparaty wyróżnia niezwykła funkcjonalność zrewolucjonizowana dzięki najnowszej technologii cyfrowej. Takie rozwiązanie pozwala na pozbycie się dyskomfortu związanego z niedosłuchem, a tym samym zapewnia poprawę jakości życia oraz podnosi samoocenę. Ze względu na ubytki różnego stopnia oraz indywidualne potrzeby użytkowników, powstało wiele rodzajów aparatów słuchowych.
Nowoczesne modele aparatów słuchowych zapewniają nie tylko wysoką jakość dźwięku, ale także ciekawe warianty kolorystyczne.
Aparaty umieszczane są zazwyczaj za uchem lub w uchu. Coraz rzadziej używane są aparaty pudełkowe chowane w kieszeni i okularowe, gdzie całość montowana jest w oprawie.
Rynek aparatów słuchowych jest bardzo bogaty i oferuje szeroką gamę tych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych, które różnią się kształtem, parametrami akustycznymi i sposobem ich umiejscowienia.
Aparaty słuchowe możemy pogrupować według czterech najważniejszych wyróżników:
1. Kształt i sposób noszenia:
■ Zauszne (Micro, BTE, RIC)
■ Wewnątrzuszne (MIC, CIC, ITC)
■ Okularowe
■ Pudełkowe
2. Sposób przekazywania dźwięku do ucha wewnętrznego:
■ Aparaty na przewodnictwo powietrzne (zauszne, wewnątrzuszne, okularowe, pudełkowe)
■ Aparaty na przewodnictwo kostne (okularowe, kieszonkowe, aparaty BAHA)
3. Sposób przetwarzania sygnału przez aparat słuchowy:
■ Analogowe
■ Cyfrowe
4. Sposób obróbki sygnału akustycznego:
■ Jedno i wieloprogramowe
■ Jedno i wielokanałowe.
Micro/BTE (behind the ear) – za uchem. Jest to jedna z najliczniejszych grup aparatów zausznych, gdzie w jednej obudowie znajdują się mikrofon kierunkowy, słuchawka, wzmacniacz, układy regulujące i źródło prądu. Przeznaczone są dla osób z różnymi ubytkami słuchu. Aparaty te umieszczane są za uchem pacjenta. Dźwięk do kanału usznego dostaje się poprzez dźwiękowód (wężyk) oraz indywidualnie dopasowaną wkładkę, wykonywaną na miarę. Posiadają przełączniki do zmiany programów oraz potencjometry (regulacja głośności).
RIC (receiver in canal) – słuchawka w kanale. RIC wyróżnia się tym, że słuchawka aparatu znajduje się poza obudową i jest umieszczona wewnątrz przewodu słuchowego, natomiast aparat umieszczony jest za uchem.
Wybór aparatów słuchowych zausznych jest bardzo szeroki. Nadają się dla osób z lekkim ubytkiem słuchu, poprzez średni, ciężki, aż do głębokich ubytków słuchu. Są one dostępne w wielu kolorach, można je także dostosować do koloru włosów i karnacji skóry. Zaleca się stosowanie ich u dzieci, ze względu na dużą odporność na urazy mechaniczne, jak również dostępność w wielu jasnych, wesołych kolorach.
Całkowita dyskrecja
Aparaty słuchowe wewnątrzuszne
Umieszczone są w uchu pacjenta i składają się z jednej części, w której znajduje się cała elektronika. Aparat wykonywany jest na podstawie indywidualnego dla każdego pacjenta wycisku
z przewodu słuchowego. Wyróżniamy:
Całkowicie wewnątrzkanałowe – CIC (completely in canal). Są to aparaty praktycznie niewidoczne w uchu. Zalecane dla osób z lekkim, średnim i ciężkim ubytkiem słuchu, mającym odpowiednio duży przewód słuchowy, aby zmieścić w nim aparat, jak również posiadającym pewną zręczność, gdyż wyposażone są w bardzo małe baterie.
Aparaty wewnątrzuszne – ITC (in the canal). Aparaty te umieszczane są w kanale usznym. Stosuje się je w łagodnych, średnich i ciężkich ubytkach słuchu.
Zaletami aparatów słuchowych wewnątrzusznych są: względy estetyczne. Natomiast do wad zaliczamy: trudniejszą obsługę niż w aparatach zausznych i częstszą wymianę baterii.
Aparaty okularowe
Są montowane wprost w oprawkę okularów lub nakładane na nią. W aparatach tych sygnał akustyczny może być przekazywany do ucha wewnętrznego drogą powietrzną jak i kostną.
Aparaty kieszonkowe (pudełkowe)
Nosi się je w kieszeni. Obudowa jest wielkości paczki papierosów i mieści w sobie mikrofon, wzmacniacz, układy regulujące i źródło prądu. Słuchawka jest widoczna i połączona z wkładką uszną. Na rynku maleje liczba aparatów słuchowych tego rodzaju.
Zasłuchaj się w świecie!
Oferujemy bezpłatne testowanie aparatów słuchowych!
Firma Almed od lat współpracuje ze światowej klasy producentami aparatów słuchowych m.in. firmą :
Dlatego też w swojej ofercie posiadamy najnowsze na rynku aparaty słuchowe atrakcyjne nie tylko pod względem wizualnym ale również cenowym.