• 02 MAJ 13
  • 0
  Słyszę ale nie rozumiem…

  Słyszę ale nie rozumiem…

  Wpływ ubytku słuchu na rozumienie mowy.

  Utrata słuchu w uchu wewnętrznym (odbiorczy ubytek słuchu) powoduje zwykle pogorszenie słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości. Wysokie dźwięki, takie jak ‘s’, ’P’, ‘sz’ i ‘t’ są bardzo ważne dla wyraźnego rozumienia mowy. To dlatego osoba z tym rodzajem ubytku słuchu często mówi : „Słyszę, ale nie rozumiem tego, co się mówi”.

  Utrata słuchu drastycznie obniża zdolność rozumienia mowy. Poniższe, angielskie zdania obrazują sposób, w jaki odbierana byłaby mowa przez osobę z ubytkiem słuchu:

  SOK POMARAŃCZOWY

  S   K P                 Ń        WY

  Wykres przeciętnej percepcji dźwięków przez osoby w różnym wieku ukazuje jej postępujący wraz z wiekiem spadek, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości. Punkty, w których pole zakresu mowy i linie wskazujące prób słyszenia się przecinają, pokazują, że dane dźwięki nie mogą być słyszalne, szczególnie w hałaśliwym otoczeniu.

  Test słyszenia

  Test słyszenia przeprowadza się, wykorzystując audiometr.  Celem badania jest dokładny pomiar stopnia ubytku słuchu. Ponieważ stopień ubytku może być różny dla każdego ucha, badanie przeprowadza się osobno. W obu uszach ocenia się słyszenie dźwięku, jak również rozumienie mowy.

  Zakres mowy

  Mowa składa się z samogłosek i spółgłosek o różnej głośności i częstotliwości. Zdrowe ucho bez trudu rejestruje te dźwięki. Jeśli jednak wystąpi ubytek słuchu, potrzebne będzie zwiększenie głośności. W zależności od stopnia i zaawansowania ubytku słuchu te elementy mowy są cichsze od normalnego progu słyszenia i pozostają niesłyszalne, przynajmniej kiedy są normalnie wypowiadane.

  Leave a reply →

Facebook