SŁYSZENIE JEDNOSTRONNE
Jednostronny ubytek słuchu (UHL, ang. Unilateral hearing loss) definiuje się jako prawidłowy słuch w jednym uchu i ubytek słuchu w drugim wahający się od lekkiego do głębokiego. Odmianą jednostronnego ubytku słuchu jest jednostronna głuchota, stan w którym dziecko ma jedno ucho prawidłowo słyszące, zaś drugie całkowicie niesłyszące oraz nie czerpie korzyści ze wzmocnienia słuchu w tym uchu. Jednostronny ubytek słuchu może mieć wiele przyczyn. Należą do nich, m.in.: nagła głuchota, fizyczne uszkodzenie ucha, przebyta świnka, urazy głowy, problemy z uchem wewnętrznym. Najczęstszym symptomem jednostronnego ubytku słuchu są trudności ze słyszeniem w hałasie i lokalizowaniem źródła dźwięku (np. głośne sale lekcyjne). Gdy rozmówca stoi po stronie ucha z ubytkiem słuchu, dziecko niedosłyszące może mieć problem z rozpoznaniem skąd dociera głos, czy dźwięk.
Nawet najmniejszy ubytek słuchu sprawia, że dziecko będzie miało trudności ze słyszeniem i rozpoznawaniem mowy, a tym samym może powodować opóźnienia w rozwoju i nauce. Dzieci z jednostronnym ubytkiem muszą wkładać wiele wysiłku aby słyszeć, często zamykają się w sobie, są bardziej narażone na problemy społeczne i emocjonalne. Dlatego bardzo ważne jest aby protetycy słychu i nauczyciele mogli właściwie ocenić ubytek słuchu u dziecka, reagować indywidualnie oraz odpowiednio do jego potrzeb.
System CROS
Jeśli u dziecka zdiagnozowano nadający się do protezowania jednostronny ubytek słuchu, najlepszym rozwiązaniem będzie system CROS, przeznaczony właśnie dla dzieci z jednostronną głuchotą, przy zachowanej normie słuchu w uchu przeciwnym oraz BICROS, gdy w uchu przeciwnym-lepszym, również stwierdzono niedosłuch. Aparatowanie systemem CROS polega na umieszczeniu na uchu niesłyszącym nadajnika (w obudowie aparatu słuchowego), zaś na uchu dobrze słyszącym bezprzewodowego aparatu słuchowego (tzw. odbiornika). Nadajnik przesyła dźwięki ze strony ucha głuchego do aparatu po stronie ucha słyszącego, umożliwiając w ten sposób odbiór dźwięków z obydwu stron.
System BICROS
Działanie systemu BICROS, podobnie jak systemu CROS, polega na umieszczeniu na uchu niesłyszącym nadajnika (w obudowie aparatu słuchowego), zaś na uchu przeciwnym, z niedosłuchem, aparat słuchowy zaprogramowany odpowiednio do ubytku słuchu. Nadajnik przesyła dźwięk ze strony ucha głuchego do aparatu słuchowego, znajdującego się na uchu przeciwnym, umożliwiając w ten sposób odbiór dźwięków z obydwu stron.
ZNAJDŹ NASZ GABINET
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
PRZETESTUJ APARATY
BEZPŁATNIE I BEZ ZOBOWIĄZAŃ.
UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIE JUŻ DZIŚ
Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu umówienia terminu wizyty w wybranym przez Państwa gabinecie.